Gru 12, 2023 | Inovavimo kultūra

Kas slypi už tradicinės inovacijų sampratos ribos?

Šiandienos verslo pasaulyje inovacijos samprata stipriai išsiplėtė. Nors inovacijos kažkada buvo technologinės pažangos sinonimas, šiuolaikinės įmonės supranta, kad tikrosios inovacijos apima daug daugiau nei vien produktų kūrimą.

Inovacijų tikslas

Šiuolaikinių inovacijų tikslas peržengė į produktą orientuoto mąstymo ribas. Šiandien inovacijos tarnauja platesniam tikslui – sudėtingų problemų sprendimui, prisitaikymui prie pokyčių ir vertės kūrimui ne tik klientams, bet ir visai ekosistemai, kurioje veikia įmonė.

Tradicinis inovacijų supratimas

Istoriškai inovacijos buvo vertinamos per siaurą objektyvą, pabrėžiant laipsniškus patobulinimus arba išradimus. Ši ribota perspektyva trukdė įmonėms išnaudoti visą inovacijų, kaip verslo holistinės ir strateginės varomosios jėgos, potencialą. Tradicinis požiūris dažnai nepaisydavo verslo modelių, klientų patirčių ir organizacinių procesų, kaip esminių naujovių komponentų, svarbos.

Ką turėtų daryti šiuolaikinės įmonės?

Skaitmeninės transformacijos ir sparčių pokyčių amžiuje šiuolaikinės įmonės turi plačiau suvokti inovacijas. Užuot sutelkusios dėmesį tik į produktų naujoves, organizacijos turėtų svarstyti verslo modelio inovavimo aspektus, klientų patirčių ir procesų inovavimą. Tam reikia pereiti nuo į produktą orientuoto mąstymo prie holistinio požiūrio, apimančio visą vertės grandinę.

        • Pasitelkdamos dizaino mąstyseną geriau suprasti klientų problemas, poreikius ir pasirinkimus.
        • Pirmenybę teikti verslo modelio inovavimui – mesti iššūkį dabartinio verslo modelio status quo ir svarstyti naujus verslo augimo šaltinius, partnerystes ir vertės pasiūlymus.
        • Skatinti eksperimentavimo kultūrą – hipotezių tikrinimą, idėjų iteravimą ir mokymąsi iš nesėkmių.
        • Užtikrinti tarpfunkcinį bendradarbiavimą – įtraukti įvairių funkcijų bei kompetencijų žmones, svarstyti įvairius požiūrius, kas lemia industrijas drebinančių išradimų proveržius.
        • Būti greitoms ir prisitaikančioms – gebėti greitai prisitaikyti nuolat kintančioje aplinkoje yra būtina inovavimo kultūros sąlyga.

Išvados

Apibendrinant galima pasakyti, kad norint šiuolaikiniame verslo pasaulyje ne tik išlikti, bet ir klestėti, būtina pasitelkti holistinį požiūrį į inovacijas, kuris apima verslo modelius, klientų patirtis ir organizacinius procesus. Tik tokią mąstyseną praktikuojančios įmonės gali save vadinti tikrosiomis industrijos inovatorėmis.